Home Vaaz Haftanın Vaazı

Son Haberler

TURGUT MAHALLESİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
Turgut mahallesinde 17.04.2016 Pazar günü Kutlu doğum etkinliği yapıldı. Öğle namazına
müteakip yapılan etkinlikte hayırsever vatandaşların hazırlamış olduğu Kutlu Doğum aşı ma
halle halkına ve dışarıdan gelen katılımcılara ikram edildi. Kuranı Kerim tilaveti ilahiler,nat-ı
şeriflerin okunduğu etkinlikte dualar yapılarak Sevgili Peygamberimiz, sahabe-i Kiram, şehit
ve gazilerimiz ile hayır sahiplerinin geçmişlerine bağışlandı. Etkinlikte Marmaris Sarıana Kur
an kursu Öğreticisi Dilek Gedik Bayan katılımcılara sohbet ve vaaz ve nasihat'ta bulundu.Ca
mi avlusunda yapılan Kutlu Doğum hayrına halkın yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. Etkinlikten
hoşnut olan halk etkinliğin gelecek yıllarda da sürdürülmesini istedi.

Diyanet Çocuk

AllVideos Reloaded

Haftanın Vaazı
PDF Yazdır e-Posta

DUA

Konunun özü: Dua bütün ibadetlerin özünde vardır ve onların ruhu mesabesindedir. İbadetlerdeki dil ile yapılan duaların dışında hareketler de fiil ile yapılan dualardır.
Duanın amacı: Dua ile duacı huzur ve mutluluk duyar, yalnız ve yardımsız olmadığını anlar, moral ve isteklendirme verir. Dua yapan kendini daha güçlü ve mutlu hisseder.
Duanın hedefi, Allah’a ihsan ve ikramları sebebiyle itaat ve ibadet; hamd ve şükür görevini yapmak, rızasını kazanmak, ihlâsa ermektir.

Dua ile ilgili bazı ayetler. 

  1. 1.    رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلَاةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ  

Hz. İbrahim Aleyhisselam oğlu İsmail ile birlikte Ka’be-i Muazzamayı bina ederken duasında Allah’a (C.)şöyle yalvarır: “Rabbim, beni ve soyumdan gelecek olan zürriyetimi namaz kılanlardan eyle! Rabbimiz duamı kabul eyle!”[1]
Ayetten anlaşılanlar:

Devamını oku...
 
PDF Yazdır e-Posta

HELALDAN KAZANMA VE HELAL YOLDAN HARCAMA (1)

Sunuş:  Helal yoldan kazanmak bir yönüyle ibadet olduğu gibi, ibadetlerin kabulü için de helal ve temiz gıdalar ile beslenmiş olmak çok önemlidir. Temiz gıdalar ile beslenen bedenin ve ruhun temiz olması tabiidir. Necis gıdalar ile beslenen bedenin ve ruhun habis ve necis olması da doğaldır.

Gıdanın temizliği iki şekilde olur. Biri, malın helal ve meşru yoldan kazanılması, malda kul ve Allah hakkı olması; diğeri de helal olduğu halde necis, pis, mikroplu şeylerle kirlenmemiş veya zararlı hale gelmemiş olmasıdır.

Gıdanın kirliliği de iki şekilde olur. Biri haram ve yasak yollardan kazanılması, malda kul hakkı veya Allah hakkı olması; diğeri de aslen helal olduğu halde sonradan üzerinde yapılan işlem ve muamelelerle haram hale getirilmiş olmasıdır.

Amaç:  Mal ve servetimizi kazanırken ve harcarken ibadet niyet ve bilinciyle hareket etmek, beden ve ruh sağlığımızı korumak ve geliştirmek,  maddi varlığımızı manevi arlığımıza, dünyevi kazancımızı uhrevi kazancımıza vesile kılmak ve Allah rızasını kazanmaktır. 

Hedef:  Geçici ömür sermayemizi ve onda kazandıklarımızı, daimi ve baki ahiret sermayesine, vaktimizi ibadet ve taata, nakdimizi sadaka ve zekâta, emeğimizi baki cennet nimetlerine çevirmek ve Allah rızasına ermektir. 

Devamını oku...
 
PDF Yazdır e-Posta

 NAMAZLA İLGİLİ HÜKÜMLER

 GİRİŞ:

 Yüce Allah’ın birliğini samimi olarak kabul edip gönülden tasdik  ve etmek inanmak, insan için en büyük hedef ve en önemli görevdir; farzdır ve farzların en büyüğüdür.Buna İman diyoruz. İbadetlerin yapıla bilmesi için iman şarttır. Kişi ancak imanla ibadete ehil bir insan haline gelir. Büüyük şair Mehmet Akif ERSOY imanı şöyle yorumlar: “  İmandır o cevher ki, İlâhî ne büyüktür. İmansız olan paslı yürek sînede yüktür”.

 İmandan sonra  farzların en büyüğü ve en önemlisi namazdır.Evet, varlık aleminde, Allah’a iman ve Allah’a imanın bir gereği olan imanın diğer şartlarına tam olarak inandıktan sonra yapıolması gereken en  büyük görev  beş vakit namazdır.

Devamını oku...
 
PDF Yazdır e-Posta

KURBAN VE KURBAN BAYRAMI

Kurbanın anlamı:

 Sözlükte,  yaklaşmak,  yakınlaşmak; dini terim olarak da, Allah’a manen yakın olmak ve O'na yakın olmayı sağlayan / vesile olan amel anlamınadır.

Tarifi: Belirli şartları taşıyan müslümanın, belirli şartları taşıyan hayvanı, belirli günlerde İbadet amacıyla ve usulüne uygun bir şekilde boğazlayıp keserek kanını akıtmasıdır.

Tarifin açıklaması ve aranan şartlar:

Kurban kesecek kişide aranan şartlar: müslüman, akıllı, ergin, hür, mukim ve belirli mali güce sahip kişidir.  Müslüman olmayanlara, akli melekesi yerinde olmayanlara, çocuklara, esir ya da tutuklu ve hükümlü olanlara, kurban kesme günlerinde yolda bulunanlara, fakir,  yoksul veya borçlu olan müslümanlara kurban kesmek vacip değildir.

Allah’a yakınlık kazanmamıza vesile olan özellikli bir hayvanın bu amaçla kesilmesi eylemine kurban dendiği gibi, kesilen hayvana da kurban da denir.

Kurbanlık hayvanda aranan şartlar: Kurbanlık hayvan, koyun ve keçi ise bir yaşını; sığır cinsinden ise iki yaşını; deve ise beş yaşını tamamlamış olmalıdır.

Kurbanlık hayvanların, sağlıklı ve bakımlı olması gerekir. Hasta, sakat boynuzları kırık, dişleri dökük düşkün ve ayıplı hayvanlar kurban olmazlar.

Kurban kesim günleri: Kurban bayramının ilk üç günüdür. Kurban kesenin bir mazereti varsa bayramın dördüncü günü de kurban kesilebilir.

Yüce Rabbimiz Kevser suresinde:              إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ (1) فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ (2) إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ (3)

“ Ey Peygamber! Biz ( İzzet ve azamet sahibi Rabbin olarak) sana Kevser’i (cennet ırmağını, Kur’an-ı Kerimi, bütün güzelliklerin temel dayanağı İslamı ve büyük hayır kaynağı peygamberliği) verdik. O halde namazını,  sadece ( sana nimetlerini bol bol ihsan eden) Rabbinin rızası için kıl ve sadece O’nun için Kurban kes. Seni kötüleyen, ( sana, soyu kesik diyerek saldıran soysuza aldırma; çünkü) asıl soyu kesik olan soysuz odur.”( Kevser/1-3)

Bu suredeki “…O halde sana olan nimetlerinden ötürü Rabbin için namaz kıl ve sadece O’nun için kurban kes!” ayeti özellikle namaz ve kurbanın ibadetinin önemine dikkatlerimizi çekmektedir. Namaz ve kurban, şirki ve küfrü açıkça reddeden, imanda ve ibadette tevhidi /Allah’ın birliğini önemle vurgulayan iki önemli ibadettir. Kurban bayramının en belirgin özelliklerinden olan tekbirler de bu anlamı desteklemektedir.

Devamını oku...
 
« BaşlangıçÖnceki12SonrakiSon »

Sayfa 1 / 2